Παρ29032024

Τελευταία Ενημέρωση : Σάββατο, 11 Ιουλίου 2015, 16:01

. - .
Back Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Σελίδα Αθλητισμός Κατηγορίες Ποδόσφαιρο Ποδοσφαιρική δικαιοσύνη στα πέναλτι

Ποδοσφαιρική δικαιοσύνη στα πέναλτι

buffon

Η Ιταλία ήταν καλύτερη, έχασε σωρεία ευκαιριών και τελικά προκρίθηκε εις βάρος της Αγγλίας στην διαδικασία των πέναλτι. Στο 4ο προημιτελικό του Euro 2012, βρέθηκαν αντίπαλες η Ιταλία και η Αγγλία με στόχο να κερδίσουν το 4ο εισιτήριο των ημιτελικών του Euro 2012. Έτσι, η Ιταλία θα παίξει με την Γερμανία, στον ημιτελικό της Πέμπτης.

Η Σκουάντρα Ατζούρα ήταν πολύ καλύτερη της Αγγλίας και στα 120 λεπτά του αγώνα αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα. Η Αγγλία, για ένα ακόμα παιχνίδι, περιορίσθηκε σε παθητικό ρόλο και αγωνίστηκε με πρωτεύοντα στόχο να μην δεχθεί γκολ. Με την Γαλλία και την Ουκρανία, η Αγγλία είχε την τύχη και πήρε αυτό που ήθελε, αλλά απέναντι στην Ιταλία δεν τα κατάφερε.

Στο 1ο ημίχρονο, ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν φρενήρης στο πρώτο ημίωρο του αγώνα. Η Ιταλία ξεκίνησε με δοκάρι του Ντε Ρόσι, σε μια φάση που αν κατέληγε σε γκολ θα ήταν το γκολ του Euro 2012, μέχρι στιγμής. Στην συνέχεια, η Αγγλία πήρε τον έλεγχο του αγώνα και για ένα εικοσάλεπτο πατούσε καλύτερα από την Ιταλία, δημιουργώντας κάποιες φάσεις για να προηγηθεί. Μετά το εικοσάλεπτο, η Ιταλία πήρε τα ηνία του αγώνα και ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο την εστία του Χαρτ. Έτσι κύλησε όλο το πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε με 0-0.

Οι φάσεις του 1ου ημιχρόνου:

Στο 3ο λεπτό, ο Ντε Ρόσι σούταρε έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Χαρτ.
Στο 5ο λεπτό, ο Μίλνερ έκανε το γύρισμα, ο Τζόνσον έκανε το σουτ, αλλά ο Μπουφόν μπλόκαρε.
Στο 14ο λεπτό, ο Τζόνσον σέντραρε, ο Ρούνεϊ έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα ψηλά πάνω από το δοκάρι του Μπουφόν.
Στο 25ο λεπτό, ο Πίρλο έβγαλε τον Μπαλοτέλι τετ α τετ με τον Χαρτ, αλλά ο Ιταλός επιθετικός καθυστέρησε και τον πρόλαβε ο Τέρι.
Στο 32ο λεπτό, ο Μοντολίβο έδωσε στον Μπαλοτέλι αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ.
Στο 33ο λεπτό, ο Κασάνο σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε, μόλις, άουτ.
Στο 38ο λεπτό, νέο σουτ του Κασάνο και ο Χαρτ θα μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
Στο 41ο λεπτό, ο Πίρλο έδωσε στον Κασάνο, αυτό έστρωσε την μπάλα με το κεφάλι, αλλά ο Λέσκοτ πρόλαβε τον Μπαλοτέλι.
Στο 43ο λεπτό, ο Μπαλοτέλι σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 2ο ημίχρονο, η Ιταλία μπήκε αποφασισμένη να σκοράρει και πολιόρκησε την εστία της Αγγλίας για 20 λεπτά, περίπου. Στο διάστημα αυτό, η Αγγλία έδειξε ανίκανη να σταματήσει τις επιθετικές διαθέσεις της Σκουάντρα Ατζούρα. Μετά το 70ο λεπτό, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, αφού και οι 2 ομάδες έδειξαν συμβιβασμένοι με την ιδέα της παράτασης. Η Ιταλία συνέχιζε να κυκλοφορεί την μπάλα έξω από την εστία του Χαρτ αλλά η επιθετικότητα της δεν ήταν τόσο έντονη όση ήταν στην αρχή του παιχνιδιού.

Οι φάσεις του 2ου ημιχρόνου:

Στο 48ο λεπτό, ο Ντε Ρόσι θα σουτάρει από την μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.
Στο 52ο λεπτό, ο Ντε Ρόσι θα σουτάρει, ο Χαρτ θα αποκρούσει, ο Μπαλοτέλι θα πάρει το ριμπάουντ, ο Χαρτ θα αποκρούσει εκ νέου και το νέο σουτ του Μοντολίβο θα περάσει, μόλις, άουτ.
Στο 60ο λεπτό, ο Μπαλοτέλι θα κάνει το ψαλιδάκι αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.
Στο 65ο λεπτό, ο Γιανγκ θα σουτάρει, αλλά η μπάλα θα βρει στον Μπαρτσάλι.
Στο 77ο λεπτό, ο Τζέραρντ έκανε το γύρισμα, αλλά ο Μπουφόν μπλόκαρε.
Στο 81ο λεπτό, ο Ντιαμάντι θα σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά ο Χαρτ μπλόκαρε την μπάλα.
Στο 89ο λεπτό, ο Νοτσερίνο βγήκε απέναντι στο Χαρτ, αλλά το σουτ του κόντραρε στον Τζόνσον.
Στο 93ο λεπτό, ψαλιδάκι του Ρούνεϊ και η μπάλα καταλήγει άουτ.

Στην παράταση, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Η Ιταλία προσπαθούσε να απειλήσει με όσες δυνάμεις είχε, ενώ η Αγγλία συνέχισε να αμύνεται επιδιώκοντας να πάει το παιχνίδι στα πέναλτι. Η Ιταλία ήταν για άλλη μια φορά άτυχη, αφού το σουτ του Ντιαμάντι κατέληξε για 2η φορά στο δοκάρι του Χαρτ. Τελικά, τίποτα δεν άλλαξε και οι 2 ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι.

Οι φάσεις της παράτασης:

Στο 100ο λεπτό, ο Μπαλοτέλι σούταρε, αλλά ο Χαρτ μπλόκαρε.
Στο 101ο λεπτό, ο Ντιαμάντι έκανε την σέντρα σουτ και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.
Στο 113ο λεπτό, ο Ντιαμάντι σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Στο 115ο λεπτό, ο Νοτσερίνο σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η Αγγλία βρέθηκε να προηγείται με 2-1 μετά και τα 2 πέναλτι, αλλά για 6η φορά στην ιστορία της δεν τα κατάφερε στην διαδικασία των πέναλτι. Πίρλο, Νοτσερίνο και Ντιαμάντι σκόραραν, σε αντίθεση με τους Γιανγκ και Κόουλ με αποτέλεσμα η Ιταλία να πάρει την πρόκριση στις 4 καλύτερες ομάδες του Euro 2012.

Νταμάντι, 4-2.

Η Ιταλία ήταν η καλύτερη ομάδα του προημιτελικού και πήρε δίκαια την πρόκριση. Η Σκουάντρα Ατζούρα θα μπορούσε να είχε καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση, αλλά η αστοχία των ποδοσφαιριστών της ήταν μεγάλη. Η Αγγλία για άλλη μια φορά δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο και έπαιξε με μοναδικό στόχο να μην δεχθεί γκολ. Τελικά, για άλλη μια φορά πλήρωσε την κατάρα των πέναλτι αλλά και την παράδοση που την θέλει να μην προκρίνεται ποτέ σε νοκ άουτ αναμετρήσεις προημιτελικών, εκτός Αγγλίας.

Πηγή : euro-2012.gr